تور مشهد

گورستان ارامنه مشهد

آرامستان ارامنه مشهد يكي از گورستانهاي قديمي مشهد به شمار مي آيد . اين گورستان كه در خيابان حرعاملي ، ابتداي تقاطع شهید کریمی واقع شده است ٬ قدمتي بالغ بر صد سال دارد . لازم به ذکر است که اگرچه این گورستان در حال حاضر به نوعی در وسط شهر و در یکی از محلات پرجمعیت شهر قرار گرفته است اما در گذشته دور این منطقه دور از شهر بوده است اما به تدریج و با گسترش جغرافیایی شهر نه تنها در داخل شهر قرار گرفته بلکه نزدیک به هسته مرکز شهر نیز می باشد.

گورستان ارامنه

وسعت این گورستان نیز در گذشته بسیار بیشتر از اندازه فعلی آن بوده است . به شهادت برخی از اهالی قدیمی محله عامل در سالهای اخیر و در راستای انجام برخی اقدامات عمرانی از سوی شهرداری بخش اعظم این گورستان تخریب شده است به گونه ای که زمین محل احداث ساختمان شهرداری منطقه ۲ مشهد در ضلع شمالی گورستان و نیز اراضی واقع در ضلع شرقی آن که در حال حاضر در آنها ساختمان مرکز مخابرات مطهری مشهد و قسمتی از ابتدای بلوار شهیدکریمی در آن ساخته شده جزء گورستان بوده است.

قديمي ترين سنگ مزار موجود در گورستان ارامنه مشهد متعلق به كشيش پرسبيتيرين ٬ لوييس اسلستين آمريكايي مي باشد كه در سال ۱۹۱۸ ميلادي در مشهد درگذشت و در اين محل دفن شد.

اين هم كليساي مسيحيان واقع در محل آرامستان كه بنابر اظهارات اهالي قديم محل قدمتي در حدود ۷۰ سال دارد .

متاسفانه اخيرا شهرداري منطقه ۲ مشهد به منظور تملك بخش ديگري از زمين گورستان ارامنه بدون توجه به ارزش تاريخي و فرهنگي اين مجموعه منحصر به فرد در مشهد ٬ اقدام به تخريب برخي از قبرهاي اين گورستان نموده است .

جالب اينكه همين شهرداري محترم در اقدامي فرهنگي و انسان دوستانه (بخوانيد ناپسند) با مهيا نمودن محلي خارج از محوطه مورد طمع شان و انتقال سنگ قبرهاي تخريب شده به آن سعي در حفظ ظاهر اين گورستان قدیمی و دارای ارزش تاریخی دارد .

آژانس مسیر سبز

تور مشهد

02188975051

02188993012

 

خیابان فاطمی - روبروی سازمان آب - شماره 187 - طبقه سوم - واحد 6